ProduktBiznesu.pl - Wskazówki dla przedsiębiorców
Rozwój i kariera

Szybka nauka niemieckiego – czy można mówić płynnie bez gramatycznych reguł?

Szybka nauka niemieckiego – czy można mówić płynnie bez gramatycznych reguł?

Współczesne metody nauki języka niemieckiego często podchodzą krytycznie do tematu gramatyki jako najważniejszego aspektu procesu. Z drugiej strony, wkuwanie słówek na pamięć też nie jest zbyt efektywne. Jak więc znaleźć balans w nauce i skutecznie mówić po niemiecku, bez skupiania się na tym, by poznać wszystkie tajniki gramatyki?

Wiesz, że gramatyka to nie wszystko?

Tradycyjne podejście do nauki języków, nie tylko niemieckiego, traktuje gramatykę jako pierwszy, najważniejszy aspekt całego procesu przyswajania języka. Naukę zaczyna się więc od słówek (w sensie osobnych wyrazów zakuwanych na pamięć) i od zasad gramatyki, które… również często poleca się wkuwać w formie regułek.

Dziś już wiemy, że nie jest to wcale skuteczne, ba – może prowadzić do zniechęcenia się, szczególnie wtedy, gdy zauważysz, że to, co w teorii przyswajasz, wcale nie pomaga Ci w praktyce. Głównym celem nauki każdego języka jest przecież komunikacja, więc stare podejście nie ma w dzisiejszym świecie racji bytu.

Przykładem może być małe dziecko, które najpierw przecież uczone jest języka mówionego (chociażby przez rodzica czy podczas zajęć z native speakerem), a dopiero później poznaje ono zasady gramatyki z podręczników szkolnych.

Alternatywnym, szalenie skutecznym podejściem, jest nauka całych zdań i fraz zamiast dogłębnej analizy ich struktury. To również używanie niemieckiego w kontekście, stosowanie zdań, dzięki któremu intuicyjnie zrozumiesz zasady gramatyki tak naprawdę bez uczenia się jej. Jak to zrobić?

Warto postawić na sprawdzony kurs, np. Aktywny Niemiecki i Metodę Aktywnego Mówienia, w której nacisk położony jest na praktyczny, użyteczny aspekt języka. Wykorzystujesz gramatykę w realnej sytuacji zamiast zakuwania długiej listy zasad, wyjątków i reguł, których później możesz nie potrafić zastosować w naturalnej rozmowie czy w piśmie.

Taka metoda to pewnik, że nauka ma użyteczny wymiar. Ten kurs aktywnej nauki mówienia po niemiecku gwarantuje, że przyswajanej wiedzy użyjesz bardzo szybko w odpowiednim kontekście i z adekwatnym sensem. 15 minut zajęć online dziennie wystarczy, by nauczyć się operować niemieckim w sposób, który naprawdę Cię zadziwi!

Jak więc szybko uczyć się niemieckiego?

Wspomniany wyżej kurs to jedna z szybkich i sprawdzonych metod efektywnej nauki, ale możesz spróbować rozszerzyć ją o kilka innych dodatków. Dobrym pomysłem jest zasada 80/20, która polega na tym, by większość czasu poświęcić naturalnemu przyswajaniu języka, a niewielką – na naukę zasad gramatyki. Wszak warto je znać, choć nie trzeba się na nich skupiać.

Ciekawym rozwiązaniem jest również rozmawianie z native speakerem – może warto poznać taką osobę w sieci i zaproponować jej wymiennie naukę języka polskiego…?

Pamiętaj, że wszystko w Twoich rękach – nauka niemieckiego nie musi być męką, ba, może być naprawdę przyjemna, kiedy postawisz na sprawdzoną, skuteczną i polecaną przez kursantów Metodę Aktywnego Mówienia. Trzymamy kciuki!

Artykuł sponsorowany