ProduktBiznesu.pl - Wskazówki dla przedsiębiorców
Biznes i finanse

Czy można mieć dwie karty do jednego konta?

Karty płatnicze położone jedna na drugiej

Standardowym postępowaniem przy zakładaniu indywidualnego konta bankowego jest to, że jego właściciel otrzymuje jedną podpiętą do rachunku kartę płatniczą. Część banków daje jednak możliwość uruchomienia drugiej karty związanej z danym kontem, przy czym jest to obwarowane różnego rodzaju warunkami.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy można mieć dwie karty do konta indywidualnego,
  • jakie są korzyści płynące z tego rozwiązania,
  • jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dwie karty do jednego konta w poszczególnych bankach.

We współczesnej bankowości powszechne jest wydawanie dwóch (lub więcej) kart do jednego rachunku w kilku sytuacjach. Pierwsza to rachunki firmowe, zwłaszcza należące do dużych firm, gdzie właściciel przekazuje kolejne karty pracownikom, tak by mogli korzystać z firmowych pieniędzy np. podczas wyjazdów służbowych. Druga możliwość to tzw. rachunki wspólne należące do kilku osób, np. małżonków. Wówczas każdy posiadacz konta otrzymuje własną kartę płatniczą.

Jednak czy można mieć dwie karty do jednego konta indywidualnego, należącego do jednej osoby? Jest to możliwe, ale przy spełnieniu określonych warunków.

Dwie karty do jednego konta – na jakich warunkach?

Warunki niezbędne do otrzymania kolejnej karty do danego konta mogą być różne. W części banków druga karta może być wydana tylko jako główna dla właściciela rachunku. W innych bankach druga karta jest uznawana za dodatkową dla pełnomocnika, czyli osoby, która jest uprawniona do korzystania z środków zgromadzonych na danym koncie (pełnomocnictwo podpisuje się bezpośrednio w banku). Czasami druga karta ma charakter wirtualny (jest to cyfrowy odpowiednik karty głównej, z takim samym numerem, kodem CVC/CVV oraz numerem PIN) albo przedpłacony, czyli jest zasilona określoną kwotą z rachunku głównego.

Dwie karty bankomatowe do jednego konta – dlaczego warto?

Posiadanie dwóch kart do jednego rachunku bankowego może być bardzo wygodne, zwłaszcza z perspektywy bliskich sobie osób: małżeństw, par, rodziców i dzieci. Przede wszystkim daje to wszystkim posiadaczom kart niezależny dostęp do znajdujących się na koncie pieniędzy. Może zdarzyć się sytuacja, że jeden ze współmałżonków wyjeżdża na kilka dni zabierając ze sobą swoją kartę, a drugi pozostaje w tym czasie w domu, cały czas mając do dyspozycji wspólne pieniądze. W przypadku rodziców dwie karty do jednego konta, np. w postaci drugiej karty przedpłaconej, to dobry sposób na przekazywanie dzieciom kieszonkowego, edukowanie ich w zakresie finansów, a jednocześnie kontrolowanie wydatków. Ważne jest również to, że w przypadku zgubienia czy kradzieży zastrzeżenie karty dodatkowej przebiega tak samo, jak karty głównej – można to zrobić np. w placówce banku, przez infolinię lub system Zastrzegam.pl.

Jeśli chodzi o potencjalne problemy związane z posiadaniem dwóch (lub więcej) kart do jednego konta, należy pamiętać o dodatkowych kosztach za wydanie oraz prowadzenie karty.

Dwie karty do jednego konta – jak to wygląda w różnych bankach?

Na jakich warunkach można mieć dwie karty do konta w kilku najpopularniejszych bankach?

  • Alior Bank

Alior Bank informuje, że posiada w swojej ofercie 10 różnego rodzaju kart płatniczych: głównych, debetowych, przedpłaconych, wielowalutowych itp. Do każdego rachunku może być przypisanych maksymalnie 10 kart, przy czym jeden klient może posiadać wyłącznie jedną kartę tego samego typu do tego samego rachunku.

  • Bank Millennium

W Banku Millennium właściciel konta może posiadać tylko jedną kartę przypisaną do danego rachunku osobistego. Druga karta do rachunku może być wydana wyłącznie osobie z ustanowionym pełnomocnictwem do dysponowania znajdującymi się na rachunku środkami.

  • BNP Paribas

Bank BNP Baribas oferuje klientom otwierającym konto tylko jedną z trzech kart do wyboru. Właściciel rachunku nie może dysponować drugą kartą, ale może – podobnie jak w poprzednim wypadku – zamówić ją dla pełnomocnika swojego rachunku.

  • PKO BP

Bank PKO BP posiada ofertę tzw. karty dla użytkownika, czyli dodatkowej karty dla dowolnej osoby powyżej 13. roku życia. Właściciel rachunku może ustawiać dla dodatkowej karty dzienne limity albo w dowolnym czasie ją zastrzec, ma także wgląd do wykonanych za jej pomocą operacji. Natomiast użytkownik takiej karty nie ma możliwości zajrzenia w saldo rachunku głównego oraz jego historię.

Dwie karty do jednego konta to dobre rozwiązanie dla bliskich sobie osób, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe i razem zarządzających swoimi finansami. Procedura wydania drugiej karty może wyglądać różnie w zależności od banku, więc aby przebiegła sprawnie, warto wcześniej zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej instytucji.